Translate

wtorek, 3 grudnia 2013

Neutrina

Właśnie skończyłem czytać artykuł na temat Neutrina. Czemu naukowcy podniecają się czymś co można zobaczyć w każdym laboratorium profesjonalnym lub garażowym. Cóż,chyba nigdy tego nie zrozumie. A więc zacznijmy od początku. Piszą naukowcy tak:
" Po raz pierwszy od 26 lat udało się wykryć wysokoenergetyczne cząstki elementarne zwane neutrinami, które doleciały do Ziemi z odległego kosmosu. Odkrycie to może stanowić przełom w dziedzinie astronomii.

Neutrina to cząstki elementarne ciągle stanowiące zagadkę dla naukowców. Nie mają one ładunku elektrycznego, a ich masa jest znikoma, dzięki czemu mogą przemierzać kosmos bez przeszkód – potrafią przenikać przez materię, a tor ich ruchu nie jest zaginany przez pole magnetyczne kosmicznych obiektów, jak ma to miejsce w przypadku np. elektronów. Ponieważ neutrina nie reagują z otoczeniem, bardzo ciężko jest wykryć ich obecność. Przypuszcza się, że codziennie Ziemia (a więc również i my) jest bombardowana przez miliardy tych cząstek. W większości pochodzą one ze Słońca, jednak do naszej planety docierają również neutrina spoza Układu Słonecznego.

Po raz pierwszy zarejestrowano je w 1987 r. i od tego czasu nie udało się tego ponownie dokonać. Neutrin poszukuje laboratorium IceCube, w skład którego wchodzi 5160 czułych detektorów umieszczonych w lodach Antarktydy (niska temperatura spowalnia rozpędzone cząstki, przez co łatwiej je zarejestrować). Najnowsza analiza danych zebranych w latach 2010-2012 wykazała, że w końcu udało się wychwycić ponownie te niezwykłe cząstki. 2 z 28 znalezionych neutrin miało bardzo wysoką energię, co zdaniem naukowców świadczy o tym, że pochodzą spoza Układu Słonecznego.

- Być może jesteśmy właśnie świadkami narodzin astronomii neutrinowej - powiedział dr Markus Eckermann z niemieckiego instytutu DESY uczestniczącego w projekcie IceCube.

Neutrina mogą powiedzieć astronomom bardzo dużo na temat wysokoenergetycznych zjawisk zachodzących we wszechświecie. Cząstki te są produkowane m.in. podczas wybuchu gwiazd zwanych supernowymi. Następnie neutrina przemierzają kosmos. Dzięki temu, że nie wchodzą w żadne reakcje z niczym, co spotkają na swojej drodze, zbadanie ich może przynieść wiele nowych informacji dotyczących supernowych, które ciągle są mało poznane.

Istnieje również teoria, mówiąca o tym, że neutrina są pozostałością po Wielkim Wybuchu, w którym powstał wszechświat. Niektórzy twierdzą, że są one pochodną oddziaływań promieniowania kosmicznego z mikrofalowym promieniowaniem tła. Jeśli hipoteza ta jest prawdziwa, może to oznaczać, że neutrina pozwolą nam poznać lepiej nie tylko supernowe, ale również genezę całego wszechświata."

A przecież istnieje coś takiego jak :

"Zasada zachowania energii – empiryczne prawo fizyki, stwierdzające, że w układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii układu jest stała (nie zmienia się w czasie). W konsekwencji, energia w układzie izolowanym nie może być ani utworzona, ani zniszczona, może jedynie zmienić się forma energii. Tak np. podczas spalania wodoru w tlenie energia chemiczna zmienia się w energię cieplną."

Czyli zgodnie z tym podstawowym prawem wszystko co posiada jakąkolwiek  energię można zmierzyć nie tylko bezpośrednio ale i pośrednio. I taki odkrycie zostało odkryte przez takiego Pana jak ISAAC NEWTON
Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642?/4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca 1726?/31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.
W swoim słynnym dziele Philosophiae naturalis principia mathematica (1687 r.) przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Niezależnie od Gottfrieda Leibniza przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i całkowego.
Jako pierwszy wykazał, że te same prawa rządzą ruchem ciał na Ziemi, jak i ruchem ciał niebieskich. Jego dociekania doprowadziły do rewolucji naukowej i powszechnego przyjęcia teorii heliocentryzmu. Podał matematyczne uzasadnienie dla praw Keplera i rozszerzył je udowadniając, że orbity (w większości - komet) są nie tylko eliptyczne, ale mogą być też hiperboliczne i paraboliczne. Głosił, że światło ma naturę korpuskularną, czyli że składa się z cząstek, którym towarzyszą fale decydujące o ruchu rozchodzenia się światła[1]. Był pierwszym, który zdał sobie sprawę, że widmo barw obserwowane podczas padania białego światła na pryzmat jest cechą padającego światła, a nie pryzmatu, jak głosił 400 lat wcześniej Roger Bacon.
Rozwinął prawo stygnięcia. Sformułował twierdzenie o dwumianie i zasady zachowania pędu oraz momentu pędu. Zajmował się też pomiarami prędkości dźwięku w powietrzu i ogłosił teorię pochodzenia gwiazd. Jako pierwszy opisał matematycznie zjawisko pływów morskich (1687)
I ten wielki człowiek zrobił coś takiego jak Kołyskę Newtona.
Czyli w telegraficznym skrócie energia jest przekazywana. Czyli kulka na Jowiszu przekazuje swoją energię na ziemię,to tak w bardzo uproszczonym skrócie. Więc wcale nie trzeba wielkich cudów by odkryć Neutrina. Opierając się na moich postulatach które opisałem poprzednio,wszystko a to wszystko przekazuje energię.Nawet materia. Więc powiem tak Neutrina nie są jedynymi cząstkami a są jeszcze mniejsze, składowe Neutrina. Więc to nie są jeszcze cząstki końcowe,najmniejsze.Struktura cząstek jest o wiele zabawniejsza i ciekawsza niż komuś się wydaje.Ale to może już innym razem,a może już napisałem o tym. Mądry zrozumie a głupiemu szkoda czasu tłumaczyć.Jeden obraz zastępuje tysiące słów.

   
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz